Search competitions

AWPC Cup BP&PL

FederationWPC-WPO Ukraine (WPC-UKR)
VenueUkraine, Ternopil'
Dateoct 4 – 5, 2008
Number of lifters127
Added byPete Kravtsov october 27, 2010
ID5550
 PlLifterAge clsBYFromBody wtSQBPDLTotalGTeam
Women
Category 67.5 kg
1Dubinina (Bordunova) OlexandraJ1986Belgorod-Dnestrovskiy63.4075nj30nj80nj185nj174.8412
Category 75 kg
1Sheremenko SvitlanaM21959Belgorod-Dnestrovskiy71.80142.5nm272.5nm2145nm2360nm2345.0712
Men
Category 56 kg
1Gornyy OlexiyT21992Nikolaev53.40140nt275nt2135nt2350nt2328.5512
Category 67.5 kg
1Povazhnyuk IgorO1974Kyiv68.20220nr130nr210nr560nr415.4612
Category 75 kg
1Chumak OleksandrT31989Nikolaev73.90200nt3120nt3200nt3520nt3362.0212
1Borovskiy OleksiyJ1986Ternopil'73.60250nj150nj220620nj432.9512
1Borovskiy OleksiyO1986Ternopil'73.60250150220620432.9512
2Dubinin ArturO1987Shiryaevo73.50225155nj200580405.429
Category 82.5 kg
1Dyatlov AndriyJ1985Nikolaev81.00265nj185nj240690nj450.1612
1Dyatlov AndriyO1985Nikolaev81.00265nr185nr240690nr450.1612
2Buziyan IgorO1976Belgorod-Dnestrovskiy81.40250160230640416.199
1Krotkykh AnatoliyM11968Izmail81.00200nm1160nm1200nm1560nm1365.3412
1Cherednichenko AnatoliyM31956Belgorod-Dnestrovskiy81.00225nm3117.5nm3215557.5nm3423.7312
Category 90 kg
1Karas' SergeyJ1986Nikolaev87.70150110190450279.4112
1Grammatik VolodymyrO1982Nikolaev86.10245nr170nr250nr665nr417.4212
1Baranov OleksandrO1958Nikolaev87.50180110180470330.189
2Karas' SergeyO1986Nikolaev87.70150110190450279.418
1Baranov OleksandrM31958Nikolaev87.50180nm3110nm3180nm3470nm3330.1812
Category 100 kg
1Kuznetsov MykolaO1982Kyiv97.10290nr180nr270nr740nr435.7912
Category 110 kg
1Smolyanyk StanislavT31989Svetlovodsk106.20315nt3210nt3280nt3805nt3457.5612
1Smolyanyk StanislavO1989Svetlovodsk106.20315nr210nr280nr805nr457.5612
2Shendryk OleksandrO1972Nikolaev102.00220ns145ns200ns565ns325.849
Category 125 kg
1Fesun VladyslavO1967Nikolaev114.70190170180540303.5712
1Fesun VladyslavM11967Nikolaev114.70190nm1170nm1180nm1540nm1303.5712

Best lifters

Men
Open
1 Smolyanyk Stanislav 457.56 805nr @ 106.20
2 Dyatlov Andriy 450.16 690nr @ 81.00
3 Kuznetsov Mykola 435.79 740nr @ 97.10
4 Borovskiy Oleksiy 432.95 620 @ 73.60
5 Grammatik Volodymyr 417.42 665nr @ 86.10
6 Buziyan Igor 416.19 640 @ 81.40
7 Povazhnyuk Igor 415.46 560nr @ 68.20
8 Dubinin Artur 405.42 580 @ 73.50
9 Baranov Oleksandr 330.18 470 @ 87.50
10 Shendryk Oleksandr 325.84 565ns @ 102.00
Masters
1 Cherednichenko Anatoliy 423.73 557.5nm3 @ 81.00
2 Krotkykh Anatoliy 365.34 560nm1 @ 81.00
3 Baranov Oleksandr 330.18 470nm3 @ 87.50
4 Fesun Vladyslav 303.57 540nm1 @ 114.70
Teen/Sub-juniors
1 Smolyanyk Stanislav 457.56 805nt3 @ 106.20
2 Chumak Oleksandr 362.02 520nt3 @ 73.90
3 Gornyy Olexiy 328.55 350nt2 @ 53.40
Juniors
1 Dyatlov Andriy 450.16 690nj @ 81.00
2 Borovskiy Oleksiy 432.95 620nj @ 73.60
3 Karas' Sergey 279.41 450 @ 87.70
Women
Masters
1 Sheremenko Svitlana 345.07 360nm2 @ 71.80
Juniors
1 Dubinina (Bordunova) Olexandra 174.84 185nj @ 63.40

Team points

1Mykolaiv Oblast7212 + 12 + 12 + 12 + 12 + 12
2Odesa Oblast6612 + 12 + 12 + 12 + 9 + 9
3Kyiv2412 + 12
Kirovograd Oblast2412 + 12
Ternopil Oblast2412 + 12